GRS Podgórzyn w Bieszczadach

W dniach 14-18.09.2020 roku 49 osobowa grupa Seniorów z Gminy Podgórzyn uczestniczyła w wycieczce do cudownych miejsc Polski Wschodniej – w Bieszczady. Odwiedzili kilka wspaniałych miejsc, w tym Zalew w Solinie  i Myszkowcu z największą zaporą wodną w Polce. Przez prawie dwie godzinie pływali statkiem po Zalewie Solińskim słuchając wspaniałych opowieści kapitana statku.

W drugim dniu po śniadaniu grupa pojechała do miejscowości Uherce, gdzie przed dwie godziny pedałowali jadać drezyną wzdłuż doliny podziwiając widoki Bieszczad. W dalszej części drugiego dnia zwiedzili park i zamek w Lesku  Komitów, a następnie   mogli spotkać się z  dziką naturą tej wspanialej, ale jakże bezludnej krainy. W dalszej wędrówce po Bieszczadach zwiedzali punkty widokowe i ruiny zamków i pałaców , których w tej części Polski nie brakuje. Cały czas przewodnik Pan Józef opowiadał o historii tej ziemi i jej tragicznym losie mieszkańców, którzy przez wieki zamieszkiwali te tereny.

Trzeci dzień 17.09 rozpoczęli od podziwiania krajobrazu Bieszczad, jej fauny i flory. Na początek odwiedzili Centrum Edukacji Leśnej Ustrzyki Górne, gdzie żubry i inne dzikie zwierzęta mają swoją oazę. Po odwiedzeniu żubrów wycieczka pojechała na punkt widokowy , gdzie w oddali spoglądał na nich najwyższy szczyt Bieszczad Góra Tarnica. Seniorzy nie zapomnięli także o historii i o Panu Wołodyjowskim, gdzie w tutejszym zamku były kręcone sceny do filmu. Nie mogli zapomnieć w czasie wędrówki po tych terenach, gdzie w czasie drugiej Wojny Światowej i po jej zakończeniu toczono krwawe boje o wolność naszego kraju. Na cmentarzu wojennym w Baligrodzie, przy mogile żołnierzy 8 pułku piechoty i 11 Dywizji Piechoty poległych w walce z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku złożyli kwiaty.

Po czterech dniach wycieczki, nasi seniorzy szczęśliwie wrócili do swoich domów w pięknym Karkonoskim kraju, dzięki kierowcy Panu Sylwestrowi, za które serdecznie dziękują! Oczywiście ta wycieczka i jej przebieg nie mógłby się odbyć  bez wspaniałej Pani Danuty Szymajdy, która zaplanowała wycieczkę , zabezpieczyła cały nasz pobyt i ciężko pracowała, aby wszystko wypadło jak najlepiej.